Filmový festival krátkých filmů v dlouhé vesnici

Tradiční filmový festival pořádaný v prostoru Hospodářství pod Strážným vrchem vám nabídne v sobotu od 14 hodin pohádku pro děti a od 16:30 originální komediální drama Odborný dohled nad výkladem snu (režie P. Göbl, 2018). V 18 hodin bude v premiéře uveden dlouho očekávaný film „Silvestrovský večer na Hutbergu“. Na závěr festivalu vystoupí od 20:00 hudební skupina Tuckans & Duckans.

Datum:
7. září 2019
Místo srazu:
Hospodářství pod Strážným Vrchem, č.p. 141
Vstupné:
doporučené dobrovolné 100 Kč
Organizátor:
SSM

Tradiční filmový festival

pořádaný v prostoru Hospodářství pod Strážným vrchem, č. p. 141, Vám nabídne v sobotu 7. září 2019 od 14:00 pohádku pro děti a od 16:30 originální komediální drama Odborný dohled nad výkladem snu (režie P. Göbl, 2018). V 18:00 bude v premiéře uveden dlouho očekávaný film „Silvestrovský večer na Hutbergu“. Tento krátký animovaný film, který představí drobnou kapitolu z dějin Merboltic, vzácně uchovanou ve vzpomínce místního rodáka Augusta Röhliga, vznikl v řežii Sousedkého spolku Merboltice. Poutavé vzpomínání na běžný život v Merbolticích ve dvacátých letech minulého století bylo pro vznik velkou inspirací. Film by ovšem nevznikl bez velké práce a nadšení do filmové animace a díky pomoci režisérky Kateřiny Knappové a také díky hereckým a výtvarným i hudebním „uměleckým“ výkonům řady merboltických dospěláků a dětí. V neposlední řadě má na filmu zásluhu také finanční podpora Ústecké komunitní nadace. Na závěr festivalu vystoupí od 20:00 hudební skupina Tuckans & Duckans.

Jak dopadl filmový festival krátkých filmů v dlouhé vesnici 2019?

I přes to, že letos filmovému festivalu počasí zdaleka nepřálo – bylo chladno a pod mrakem, dorazilo nakonec na 80 dospělých účastníků a velké množství dětí, jejichž počet si ani netroufáme odhadnout, ale bylo jich mnoho!

Letošním tahákem festivalu byla premiéra dlouho očekávaného filmu: „Silvestrovský večer na Hutbergu“, na kterém se podíleli dospěláci i děti z Merboltic. Práce na filmu trvala zhruba rok, někteří se na filmu podíleli pár hodin, jiní několik desítek hodin. Všem ale patří obrovský dík, protože vzniklo dílo, které sice pravděpodobně nevyhraje Oscara ani Českého Lva, ale zato je ukázkou toho, že když se obyvatelé, kamarádi spojí dohromady s jednou myšlenkou tak jsou schopni vytvořit krásné, lokální dílko. Velkou zásluhu na vzniku filmu má bývalá předsedkyně spolku Lucie Šancová a skvělá režisérka Katka Knappová bez jejíž profesionální pomoci by film nikdy nemohl vzniknout.

Festival byl zahájen v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Jako obvykle byly jako první promítnuty animované krátké filmy pro děti, později přišel na řadu film pro dospělé: Odborný dohled nad výkladem snu (režie P. Göbl, 2018). Černobílý snímek, jenž si klade několik otázek: Jak blízko k sobě může mít kolektivní sen a kolektivní vina? A jak daleko je od kolektivní viny ke kolektivnímu trestu? Jedná se o zdánlivě nenápadný příběh s dialogy o kvantové mechanice – z úst, která jí nerozumí. Dětinský pokus s kouzelným čajem – pro přivolání snu, který má přinést odpuštění. Teprve se smrtí na jazyku přichází ten pravý nadhled a vtip.

V promítání následoval již zmíněný film: premiéra Silvestrovského večera na Hutbergu. Před samotnou projekcí premiérového filmu byly puštěny dva dětské filmy z dílny režisérky Katky Knappové a dětí z dětských filmových táborů. Která Katka Knappová každoročně pořádá.

Filmový festival byl zakončen hudebním vystoupením skupiny z Prahy: Tuckans & Duckans. Ten, kdo netančil si vychutnával příjemný večer u ohně.

I letos se filmový festival vydařil a doufáme, že i příští rok bude tato krásná filmová tradice v naší vesnici pokračovat.

Kniha návštěv – komentáře

K této události zatím nikdo nepřidal komentář, budete první?