AKTUALITY

Vítáme vás na stránkách Sousedského spolku Merboltice, který byl založen v roce 2011, na podporu krásné obce Merboltice ležící v děčínském okresu, Ústeckém kraji, která je vesnickou památkovou zónou. 

Toulavá kamera v Merbolitích - odkaz zde, čas 10:24-14:30 

KALENDÁŘ AKCÍ SSM NA ROK 2019

 • 10.2. Merboltický masopust
 • 23.3. - Keltský telegraf na Strážném vrchu (u rozhledny) - čas bude upřesněn  
 • 27.4. 2019 - Autorské čtení "Trenssibiřská odysea InKy Píšové - od 20 hodin ve vytopeném chlévě u Štěpána (č.p. 22) - polínka s sebou! 
 • Sobota 25.5. 2019 - Den otevřených podstávkových domů - ale pozor - tento rok ve Valkeřicích, 10 - 18 hodin.
 • Sobota 2.6.2018 - Dětský den v Klubu přátel Merboltic
 • Pátek 10.8.2018 - Sheep Hall party 5
 • Sobota 8.9.2018 - festival Krátký film v dlouhé vesnici
 • Sobota 27.10. 2018 - Sad republiky – sázení hrušní v sadu
 • Sobota 10.11.2018 – divadelní festival Koza líhá do chlíva – HUSO – na kozí farmě u Šanců č.p. 141
 • Sobota 15.12.2018 - obecní stromkobraní
 • Pondělí 24.12. 2018 – zpívání koled u Petra Petrička ve stáji

Krátký film v dlouhé vesnici

Ff2018 sobota 8. 9. 2018
Hospodářství pod Strážným č. p. 141, Merboltice

 • 14:00 - 15:30 Blok animovaných filmů od dětí pro děti i dospěláky - škola www.anideti.cz Kateřiny Knappové
 • 15: 30 Bojovníci, Česko, 1995, 36 min, režie: Roman Vávra
  Dokument diváka přivádí do západočeské vesnice Tři Sekery, kde právě probíhá brigáda, jejímž cílem je likvidace rozsáhlého porostu bolševníku velkolepého v okolí obce. Skutečným záměrem autora snímku je ukázat současný život prostých občanů ve vsi, z níž byli po válce odsunuti původní sudetoněmečtí obyvatelé. Divák tak může například sledovat skupinu místních občanů, kteří pravidelně při příležitosti výročí osvobození Československa ozdobí své archaické malotraktory americkými a sovětskými vlajkami a vyrážejí na spanilou jízdu obcí. Život ve vsi plyne pomalu, významných událostí je poskrovnu a brigáda na likvidaci bolševníku se pochopitelně neobejde bez značného množství piva, chlazeného v lesním potoce. (Rhed)
 • 16:15 Léto, Rusko / Francie, 2018, 126 min, režie: Kirill Serebrennikov
  Leningrad, začátek osmdesátých let. Neoficiální hudební scénou hýbají místní následovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho nebo Talking Heads. Patří k nim i mladý Viktor. Když se setká se svým idolem Mikem a jeho krásnou ženou Natašou, začíná léto plné hudby, přátelství a zakázané lásky. Film o začátcích skutečných kultovních kapel Kino a Zoopark měl premiéru v hlavní soutěži festivalu v Cannes, zatímco režisér Kirill Serebrennikov trávil čas v domácím vězení v Moskvě. (Aerofilms)
 • 20:00 koncert: ZUBY NEHTY

Nápoje i dobroty zajištěny, stanování na louce, spaní ve stodole, ve vilce (777658873) či v penzionu U Zlaté Svině (602312898).

Děkujeme: Agrofarma Merboltice s.r.o. & Hospodárství pod Strážným

Sheep hall party V.

Sheep_hall_2018 5. ročník setkání všech přátel Merboltic a dobré muziky

pátek 10. 8. 2018

Událost letní sezony v Merbolticích je opět zde. Tradiční setkání všech přátel Merboltic a dobré muziky se uskuteční v krásném multifunkčním prostoru ovčína rodiny Eflerů v pátek 10. srpna. Označte si toto datum do svých prázdninových kalendářů a hlavně nezapomeňte přijít na tuto tanečně poslechovou akci, která má náboj a skvělou atmosféru.

Občerstvení, parkování i možnost stanování je zajištěno.
Doporučené dobrovolné vstupné je 130 Kč. 

Program letošního ročníku:

HOT SISTERS
Hot Sisters jsou originální vokální trio zaměřené na swing. V jejich repertoáru jsou převážně vlastní aranže světových evergreenů i autorské skladby s vtipnými českými texty. Hot Sisters jsou zárukou radosti z rytmických a melodických skvostů doby, kdy jazz byl ještě mladý.

TOMÁŠ HOMUTA TRIO
Tato rythm and bluesová formace se skládá z dynamicky hrajícího pianisty Tomáše Homuty, soulové zpěvačky Vlaďky Svobodové bývalé frontmanky Laura a její tygři a saxofonisty Davida Fárky.

JOYBOX
Joybox je těleso talentovaných muzikantů vedených saxofonistou a klarinetistou Matoušem Kobylkou s multižánrovou zpěvačkou Alžbětou Pažoutovou. Tato sestava hraje muziku, která svou šířkou žánrového záběru dokáže zaujmout a pobavit jak tancechtivé, tak relaxujicí publikum všech věkových kategorií.

MASOVÝ HRACH
Masový Hrach je skupina písničkáře Petra Hracha, kytaristy a hráče na foukací harmoniku, bývalého člena kapely Děda Mládek Ilegal band, která hraje hudbu na pokraji blues, folku a rocku s ryze českými výraznými texty.

Den otevřených podstávkových domů

Dpd-2018_fin v Merbolticích u Děčína s komentovanou prohlídkou, minijarmarkem a výstavou

sobota 26. května 2018

Již 11. ročník komentované prohlídky lidových staveb ve vesnické památkové zóně Merboltice v Ústeckém kraji, opět obohacený o minijarmark s produkty a občerstvení z kozí farmy  Hospodářství pod Strážným vrchem a novou výstavu ze sbírek Skanzenu Zubrnice. 
 
Přijďte nahlédnout, jak se se žije v podstávkových domech starších než 200 let! 
 
Následně v neděli 27. května 2018 probíhá Den otevřených podstávkových domů 
v řadě vesnic v severních Čechách a především v přilehlém Sasku a Polsku.
    
 • 10:00-13:00 hod. - EXKURZE provede účastníky nejprve po podstávkových domech v horní a střední části Merboltic. V 10 hodin začne exkurze v usedlosti č.p. 22 na horním konci vsi (směr Verneřice), poté odbočkou k usedlosti č.p. 14, dále zpět k chalupě č.p. 23, a silnicí dolů vesnicí s prohlídkou zvonice bývalého kostela, uprostřed obce Hospodářství pod Strážným vrchem (kozí farmy)  č.p. 192 a č.p. 141 a také Tesařského dvora v usedlosti čp. 60 s ukázkami ručního tesařského řemesla.
 • 14:00-16:00 hod. - VÝSTAVA + MINIJARMARK domácích produktů a občerstvení v Hospodářství pod Strážným vrchem (kozí farma)  č.p. 192 a č.p. 141 uprostřed obce a v areálu stojící vilce bude možné shlédnout výstavu unikátních exponátů “Z Merboltic do Zubrnic a zpět”, která představí pozoruhodné předměty z historické pozůstalosti merboltických sedláků uchovávané ve sbírkách Skanzenu Zubrnice. 
MOŽNOSTI PARKOVÁNÍ: na horním konci předlouhých Merboltic podél silnice (poblíž č.p. 22 a č.p. 23), a uprostřed vesnice u mostku u kozí farmy u č.p. 141 a č.p. 192  a především na obecním hřišti,  které se nachází pod obecním úřadem čp. 53.
 
Prohlídky vesnicí jsou umožněny jen díky vstřícným sousedům a vedeny architektem Tomášem Eflerem a památkářkou Alenou Sellnerovou.
 
Akci spolupořádá:  
Sousedský spolek Merboltice, Hospodářství pod Strážným vrchem, Obec Merboltice, Národní památkový ústav – ú.o.p. v Ústí nad Labem, Stiftung Umgebindehaus, FA ČVUT Praha. 

Merboltický masopust

Masopust-2018-small"Bude zahájen v sobotu 10. února 2018, ve 12:00 při č.p. 22, na horním konci naší vesnice."

Konec hlášení.

Archiv akcí

Pokud se budete chtít dozvědět o proběhlých akcích, klikněte v menu na PROJEKTY a tam vyberte rok a projekt. Od roku 2017 je archiv na jedné stránce. Linky k fotkám doplníme postupně (až tam budou, dáme informaci sem na titulní stranu).